Konut Sigortası nedir?

Ongun Sigorta

Konut Paket Sigortaları; ev sahiplerinin veya kiracılarının yaptırabildikleri ve birçok teminatı içerisinde barındıran sigortalardır.

Konut Sigortası neden yapılmalı?

Konut sigortası; konut sahipleri veya kiracılarına; konutlarında oluşabilecek yangın, hırsızlık, sel suyu- dahili su basması ve komşulara verilebilecek zararlar gibi daha birçok riske karşı güvence verir. Ayrıca konut sigortaları sayesinde, DASK sigorta poliçesindeki deprem teminatı limitinin yeterli olmadığı durumlarda, konut sigortaları ilave teminat sağlayarak, deprem hasarının gerçek bedelinden ödenmesini sağlayacaktır.

Konutun boş bırakıldığı durumlarda sigorta çok önem kazanır. Örneğin; yaz tatili, iş seyahati, dini bayramlarda memlekete seyahat gibi dönemlerde, yalnız bırakılan konutlar için bazı riskler artmaktadır. Sigortasız olarak kendi başına bırakılan konutlarda ani ve beklenmedik olarak, deprem ve doğal afetlerin yanı sıra yangın, hırsızlık ve sel veya dahili su basması sonucu büyük ölçekli zararlar yaşanabilmektedir. Bu zararlar neticesinde, konutunuzdaki eşyalar ve sabit dekorasyonunuz ciddi zarar görerek kullanılamaz hale gelebilir. Bu zararları cepten ödemek elbette ki kolay değildir. Oysaki konutunuzun binasına veya içerisindeki eşyaya gelebilecek zararlar, konut paket sigortanızdan karşılanabilir.

 

Konut Sigortası ile DASK arasındaki illiyet bağı nedir?

DASK poliçeleri; Doğal Afet Sigortaları Kurumu güvencesiyle, DASK’a tabi olan yapılarda, sadece deprem sebebiyle oluşan zararlara karşı güvence sunar.

Konut paket sigortası ise; depreme karşı DASK Sigortasıyla teminat altına alınan binanın sigorta bedelinin arttırılması için yapılan ihtiyari (ilave) sigorta poliçeleridir. Konut paket sigorta poliçesinin içerisinde, deprem teminatının yanı sıra birçok teminat bulunmaktadır.

 

Konut Paket Sigortası neleri kapsar?

Konut paket sigortalarında; deprem, yangın, hırsızlık, terör, sel, dahili su gibi ana teminatların yanı sıra çilingir, tesisat işleri, halı yıkama, kargo hizmeti, ambulans, kombi bakım gibi birçok asistans ek hizmetler bir arada sunulmaktadır. Sigorta şirketlerine göre asistans hizmetler genel olarak birbirine benzese de bazı farklılıklar gösterebilir.

 

Konut Sigortası ile neler güvencede?

Konut Paket Sigortasına konu bina bedeli, konutun eşyasız boş hali düşünüldüğündeki inşa değeridir. Bu bedelin içerisinde bina ve bina ile bütünleşik olan;  pencereler, vitrifiye, mutfak dolapları, sabit gömme dolaplar, petekler, kombi, sabit tesisatlar, yer kaplamaları (parkeler ve soğuk seramikler), sabit dekorasyon, duşa kabinler, v.b.’dir. Ayrıca konuttaki eşyaları düşünecek olur isek; tüm mobilyalar, beyaz eşyalar, elektronik eşyalar, ev tekstili ürünler, halılar,  antikalar, koleksiyon eşyalar veya ziynet eşyalar olarak sıralanabilir.

 

Konut Paket Sigortasını kiracılar yapabilir mi?

Kiracılar ev sahibinden bağımsız olarak, konut paket sigortası yapabilmektedir. Eşya Sigortaları; bina tanımı dışında kalan ve sadece kiracıya ait olan eşyaların teminat altına alındığı sigortalardır.

 

Konut Paket Sigortası en uygun teklif nasıl alınır?

Konut Paket Sigortasında uzman yetkili sigorta acentesinden, en uygun konut paket sigortası teklifleri alınır. Sigortalı adayı olan ev sahibi veya kiracılara, ilgili konuta özel en uygun konut paket sigortası teklifleri hazırlanarak sunulur. Bu teklifler, sigorta şirketlerinin fiyat politikaları ve toplam sigorta bedellerine göre değişir. Konut Paket Sigortaları çok makul yıllık primler ile sahip olunabilecek sigorta poliçeleridir.

 

Konut Paket Sigortası sayesinde komşuluklar?

Konut Paket Sigortaları; dahili su kaçağından dolayı komşuya verilen boya-badana zararlarının karşılanmasında devreye girer. Ayrıca, bir yangın hasarında sigortalının yanan konutunda oluşan zararın karşılanmasının yanı sıra, komşuya sıçrayan yangın sonucu oluşan zararlar da poliçedeki komşuluk mali sorumluluk teminatından sigorta limitleri çerçevesinde karşılanır. Aşağıdaki örneklerle anlatmak gerekirse;

>İki bitişik veya altlı üstlü konumda olan konutların sigortaları var ise; Komşuların sigortaya konu olarak birbirlerine verebilecekleri bilimum zararlar, zararı veren konutun sigortasından diğer konuta ödenir. smiley

 

>Komşuya zarar veren konut sigortalı, komşu sigortasız ise; Zarar veren taraf sigortadan komşunun zararını karşılar. smiley

 

>Zarar veren konut sigortasız, komşusu sigortalı ise; Sigortalı taraf zararını sigorta şirketinden tazmin eder. Sonrasında da zarar veren sigortasız komşuya sigorta şirketi üzerinden aldığı hasar tazminatını rücu eder.sad

 

>En kötü hasar senaryosu ise; Her iki konutunda konut paket sigortası olmamasıdır. Bu durumda, konutların birbirlerine, sigortaya konu verebilecekleri zararlar neticesinde, taraflar arasında sürtüşmeler, anlaşmazlıklar, kavgalar ve en sonunda hukuka intikal eden durumlar yaşanabilmektedir. Çünkü zararı veren taraf, komşusunun hasarını cebinden karşılamak durumunda kalacaktır. sad

Konut paket sigortası; sadece sigortalı olan kendi evinizi değil, komşularınıza karşı da sizi koruyacaktır!

Sigorta poliçeleri çapraz sorumluluklarınız gereği hayatınızı kolaylaştırmaktadır!

 

#KonutPaketSigortası

#KonutSigortasıNedir

#KonutSigortasıFiyatlarıTEKLİF AL