Nakliyat Sigortası

ANASAYFA ÜRÜNLER Nakliyat Sigortası

Nakliyat Sigortası

Nakliyat Sigortası

Yurtdışı (İthalat-İhracat) ve Yurtiçi mal sevkiyatı olan firmaların talep etmiş olduğu bir sigortadır. Nakliyat sigortaları finansal risklerin güvencesidir. 
Özellikle Lojistik firmaları, Nakliye firmaları, Malını kendi aracı ile yurtiçi ve yurtdışına taşıyan firmalar, gümrük müşavirleri ve iç-dış ticaret yapan uluslararası firmaların ihtiyacı olan bir poliçe türüdür.
Bu sigorta ile A noktasından B noktasında yurtiçinde veya yurt dışına emtia nakli yapan firmaların, ürünlerini gönderdikleri sırada ürünlerin yüklenmesi, taşınması ve indirilmesi sırasında oluşan tüm riskleri kapsamaktadır. Karayolu, Denizyolu, Tren yolu ve Hava Yolu ile yapılan taşımalarda nakliye sigortası yapılabilmektedir.
Ambargo ülkelerine nakliyat sigortası yapılması sigorta şirketlerince mümkün olmadığı gibi genelde liman teslim veya ülke sınırına kadar şeklinde sınırlı teminatlar ile sigorta yapılabilmektedir. 
Sigortalılar ikinci el emtialarda ALL RİSK teminatını sigorta şirketlerinden alamazlar. Sadece taşıma sırasında oluşan trafik kazaları sonucundaki riskler teminata dahil edilir. Yükleme ve boşaltma teminatını sigorta şirketleri veremezler. Bu tip poliçelere Kamyon klozu adı verilir.
Nakliyat sigortaları belli değerlere kadar acentelerin kendi onaylarına, ancak yüksek meblağlı malların taşınması sırasında sigorta şirketlerinin onayına tabidir. Malın cinsi,nevine ve kalkış ve varış noktalarına göre prim oluşmaktadır. 
Nakliyat Poliçesi düzenlenirken Kara taşımalarında aracın plakasının sigorta şirketine verilmesi gerekmektedir. Hava taşımalarında uçuş kodu, deniz taşımalarında gemi adı ve IMO numarası poliçeye yazılan önemli bilgilerdendir. Ayrıca geminin yaşı, klası, geminin cinsi (tanker/kuru yük), emtianın cinsi ve bedeli gibi bilgiler sigorta şirketi tarafından talep edilen zorunlu bilgilerdir.
Taşımanın nakliye firması olması halinde kusurlu nakliyeci ise oluşan hasar nakliye poliçesi üzerinden nakliyeciye sigorta şirketi tarafından rücu edilecektir.

NAKLİYAT YILLIK ABONMAN POLİÇESİ
Abonman poliçeler şirketlerin yoğun taşıma yaptığı sürekli seferleri içeren taşımaların tamamı üzerinden yıllık olarak belirlenen bedel baz alınır. Sigortalılar abonman sözleşmeye bağlı olarak tüm poliçelerin yapılabildiği sözleşmelerdir.
Bu sözleşme sayesinde sonradan bildirim yapılması durumunda bile sözleşmede belirtilen maksimum araç yükleme bedelini geçmediği sürece firmanın malının otomatik olarak güvence altında teminatta kalabileceği bilinmelidir.
Ayrıca yıllık taşımaların yoğunluğu olan firmaların nakliyat sigortalarına ödeyeceği primin maliyetini düşürmektedir. Tek bir fiyat çarpanı belirlenerek bir yıllık karşılıklı abonman sözleşme imzalanarak müşteri ve sigorta şirketi arasında anlaşma yapılır. Sigortalıya verilen abonman numarası ile sefer esaslı olarak bildirilen nakliye sigortaları tek fiyat çarpanı üzerinden prim tahakkuk ettirilir.
Nakliyat sigortalarında tüm taşımalarda sigorta şirketine bildirim esastır. Gümrük evrakları, nakliye firması araç bilgileri, konşimento ve faturalar sigorta şirketine & acenteye iletilir.

YAT VE TEKNE SİGORTALARI
Teknenin kendisine ayrılmış sularda seyri veya limana demirlediği bağlama kütüğünde meydana gelebilecek tüm kaza ve risklere karşı sigortalanması mümkündür. 

TEKLİF AL