Kasko Sigortasında nelere dikkat edilir?

ANASAYFA SİGORTA BLOG Kasko Sigortasında nelere dikkat edilir?

Kasko Sigortasında nelere dikkat edilir?

Ongun Sigorta

2017 yılında yapılan akademik araştırmalar neticesinde; tüketiciler genellikle kasko poliçelerini satın alırlarken en çok tercih ettikleri yöntemin, sigortacısı ile yüz yüze gelerek poliçe satın aldıkları görülmektedir.

Kişilerin kasko tekliflerinde öncelikle sigorta şirketi, teminat ve poliçe fiyatına bakarak karar verdikleri, ayrıca kasko sigorta poliçesi tekliflerinde çok kriterli karar verme yöntemlerinden olan TOPSIS ve VIKOR yöntemleri ile değerlendirdikleri görülmektedir.

 

TOPSIS nedir?

Çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan; TOPSIS (Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution) Çözüme alternatif olan değerin pozitif ideal çözüme en kısa mesafede ve negatif ideal çözüme de en uzak mesafede olması mantığına göre oluşturmuştur.

VIKOR nedir?

Çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan; VIKOR Yöntemine (Vlse riterijumska Optimizacija I Kompromisno Resenje ) Bu yöntemde alternatifler sıralanırken uzlaşık çözüm hedeflenmiştir.


Araç sahiplerinin Kasko kriterleri?

Yukarıda bahsedilen yöntemlere göre araç sahiplerinin en çok aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurdukları görülmektedir;

-Sigorta Şirketi,

-Mini Onarım Hizmeti,

-Araç veya sürücü temini,

-Teminat Kapsamı,

-Ödeme Şekli,

-İklim şartları,

-Eğitim düzeyi,

-Demografik yapı,

-Sosyo-ekonomik özellikler,

-Kişilerin kaygı düzeyleri,

-Poliçe fiyatı,

-Daha önce hasar alan araç sahipleri,

-Kaza sonrası hizmetler,

gibi faktörler öne çıkmaktadır.

 

Kasko Poliçesinde Sigorta Şirketi?

“Çok kriterli karar verme yöntemleri” kullanılarak yapılan araştırma sonucunda aşağıdaki analize göre, “sadece sigorta şirketi” için karar veren araç sahiplerinin ön planda oldukları görülmektedir!

 

Araç sahipleri Kasko seçimi %?

-Sigorta şirketi: %32

-Ana ve ek teminatlar: %37 (İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı,

Ferdi Kaza Teminatı, Manevi Tazminat Teminatı, Anahtar Kaybı, Hukuksal Koruma, Asistan Hizmetler, Muafiyetler, Sürücü kapsamı.)

 

-Poliçe Fiyatı: %31

 

Yukarıdaki veriler kaynak: https://www.researchgate.net/publication/320980004_Cok_Kriterli_Karar_Verme_Yontemleri_ile_Kasko_Sigorta_Policesi_Secimi_Choosing_Car_Insurance_with_Multi_Criteria_Decision_Making_Methods

 

Neden Uygun Kasko?

 

“Ucuz kavramı” sigortacılıkta benimsenmese de sigortalıların alışkanlıkları gereği en ucuz fiyatla kasko sigortası sahibi olma istekleri, bu kavramı ön plana taşımıştır.

 

Ancak, ONGUN SİGORTA olarak benimsediğimiz ve araç sahiplerine 20 yılı aşkın süredir edindiğimiz tecrübemiz ile tavsiye ettiğimiz, “ÜÇ ANA KURALIMIZ” vardır!

 

KASKODA “3D” KURALI?

 

 

-DOĞRU SİGORTA ŞİRKETİ,

 

-DOĞRU TEMİNAT,

 

-DOĞRU VE UYGUN FİYAT.

 

 

 

KASKO FİYATI AL                        

TRAFİK FİYATI AL

 

 

 

#KaskoSigortasıSeçimi

#KaskomNasılOlmalı

#EnUygunKasko

 

 

 

 

 TEKLİF AL