Adres kodu sorgulama

Ongun Sigorta

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından, Türkiye’deki tüm mesken ve işyerleri için 10 haneli bir adres kodu ataması gerçekleştirildi. Artık, normalde açık adresimizi yazmak zorunda olduğumuz her yerde sadece “adres kodumuzu” girmemiz yeterli olmaktadır. E-ticaret sitelerinden, okul kaydına, sigorta şirketlerinden kargo şirketlerine kadar adresimizi isteyen her kişi veya kuruma açık adresimizi vermek yerine, artık sadece UAVT (Uluslararası Adres Veritabanı) adres kodumuzu vermemiz yeterli olmaktadır. DASK veya Konut Sigortanızı yaptırırken adres kodu üzerinden işlemleriniz çok daha hızlı ilerlemektedir.

 

Bağımsız bölüm kimlik no, UAVT nedir?

 

Tamamlanan bir yapıdaki katlar, daireler, bürolar, dükkanlar ve depolar gibi başlı başına kullanılabilen bölümler için taşınmazın maliki ya da ortak malikleri, bağımsız mülkiyet kurma hakkına sahiptirler. Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre bir yapının kat mülkiyetine konu olan her bir bölümüne bağımsız bölüm denir. Her bir bağımsız bölüm için tanımlanan UAVT (Uluslararası Adres Veritabanı) adres kodunuzla (bağımsız bölüm kimlik no)kamuda veya özel sektörde, birçok işleminizi takip ederken, dijitalde işlem yapar veya yaptırırken, pratik ve hatasız işlem yapılmasına yarayacaktır. Sigortacılar, poliçe düzenlerken, UAVT adres kodunu sistemlerine girerek, adreslerin poliçelere hatasız kaydedilmesini sağlamış olurlar. Sigortalılar, adres kodlarını sigortacısına söyleyerek, DASK, KONUT, İŞYERİ vb. sigorta poliçelerini çok daha kısa sürede düzenletebilirler. Neticede, sigortacı adres kodunu sisteme girdiğinde, poliçe düzenlenecek olan yerin tam açık adresi, otomatik olarak poliçeye yansır.

 

UAVT Adres Kodunu nasıl alırım?

 

Yerinizin, UAVT adres kodunu öğrenebilmek için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.

 

https://adres.nvi.gov.tr/VatandasIslemleri/AdresSorgu

 

Sorgulama sonucunda, sizden istenen UAVT Adres Kodu veya Bağımsız Bölüm Kimlik No 10 hanelidir.

 

Ayrıca sistemden sorgulama yaparken; örneğin 10 daireli ve iki dükkandan oluşan bir binanın “bina kimlik numarası” da karşınıza çıkacaktır. “Bina kimlik no” veya “Yapı No” 9 hanelidir.

 

Bireysel veya kurumsal,

tüm sigorta çeşitleri için

bizi arayabilirsiniz.

smiley

 

 

#AdresKoduSorgulama

#UAVTAdresKoduSorgulama

#AdresKoduNedir

#UAVTNedir

 

 

 TEKLİF AL